Період "міжсезоння"

ГРИП, ГРВІ, ЗАСТУДА

Застуда у дітей. Причини, симптоми, лікування, ускладнення.

Дитячий організм найбільш вразливий у холодну пору року і період «міжсезоння» (рання весна, пізня осінь), рідко коли застуда у дітей виникає влітку. Достатньо невеликого різкого перепаду температури, щоб віруси та інфекції, які є у повітрі (основний шлях передачі простудних захворювань - повітряно-крапельний), потрапляли в слизові оболонки дитини і почали активно розвиватися.

Кашель, нежить, підвищена температура тіла - все це ознаки респіраторних захворювань (ГРЗ, ГРВІ, фарингіт, ангіна). Ми рідко з’ясовуємо, яке саме захворювання у дитини, узагальнюючи всі ці поняття в одне - застуда. Застуда у дітей - одне з найпоширеніших захворювань. Простудні захворювання переносяться дитиною, як правило, без ускладнень, якщо симптоми були виявлені своєчасно, і дитина отримала належне лікування. Якщо застуду не лікувати, то ускладнень не уникнути, вона може перейти в тяжчу форму і стати хронічною.

Перші ознаки застуди у дітей

Застуду у дітей легко виявити по цілому ряду симптомів: кашель, нежить, закладеність носа, біль у горлі, підвищення температури тіла. Звертайте увагу на всі ці симптоми, кашель може бути «сухий», «гавкаючий», з виділенням мокротиння, нападоподібний. «Сухий» і «гавкаючий» кашель - ознака захворювання верхніх дихальних шляхів (фарингіт, ларингіт, трахеїт). Тривалий нападоподібний кашель з виділенням мокротиння говорить про те, що інфекція спустилася глибше і дійшла до бронхів і легенів.

Статистичні дані показують, що діти дошкільного віку хворіють на застуду приблизно 9 разів на рік, а діти, які відвідують дитячий садок, ще частіше - 12 разів. У підлітків і дорослих зазвичай відзначається близько 7 випадків застуди в році.

Тактика швидкого одужання

Якщо дитина підхопила застуду, її, зрозуміло, потрібно лікувати, щоб попередити ускладнення. Обов’язково необхідний візит лікаря додому у випадку, якщо дитина хворіє з якимись незвичними для застуди симптомами. Крім того, при лікуванні застуди у дітей, якщо батьки лікують дитину самостійно, і на третю добу не настає покращення, малюка теж обов’язково повинен оглянути лікар.

Консультація лікаря необхідна при таких симптомах:

-висока температура (вище 38, 5 градусів), що не проходить після 3-х днів лікування;

-холодний піт і гарячі руки у дитини;

-раптова млявість зі зниженою температурою;

-поява незвичайного висипу;

-діарея більше 5 разів за добу плюс багаторазова блювота;

-неадекватна реакція дитини на запитання-відповідь;

-раптово охриплий голос у дитини;

-порушення дихання;

-поява набряків, особливо на обличчі, в ділянці голови і шиї;

-вперше виникли скарги на головний біль.

Лікування застуди у дітей відбувається за наступною схемою

-противірусний препарат

-краплі/спрей для носа (при нежиті)

-мікстура/таблетки від кашлю;

Плюс - при лікуванні застуди у дітей важливо часто (3-4 рази на день) провітрювати кімнату, виділити дитині окремий посуд і рушник (прати його щодня!). Якщо у дитини висока температура, їй показаний постільний режим, вітамінізована дієта, часте пиття до 2-2, 5 л на день (чай, соки, тепле молоко, відвар шипшини, чай з малиною і липовим цвітом, мінеральна вода і морси).

Ще раз про профілактику...

Якщо ви дуже не хочете, щоб ваш малюк хворів, варто приділити достатньо уваги профілактиці застуд. Загартовування. Як не дивно, але його можна проводити і зараз. Наприклад, обливати ніжки дитини водою (32-34С) або поперемінно - то теплою, то прохолодною водою. Вчені з’ясували, що між розташованими на підошві біологічно активними точками і слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів існує тісний рефлекторний зв’язок. Взуття створює для ніг «оранжерейні умови», в результаті чого функції біологічно активних точок знижуються. Тому навіть короткочасне охолодження ніг може викликати застуду.

Промивання носоглотки морською водою. Морська вода сприяє видаленню слизу, зменшує виділення, відновлює прохідність носових ходів, покращує носове дихання, а заодно змиває віруси і бактерії, що оселилися в носі.Біологічно активні речовини (їх 60 з 92 виявлених в природі), що містяться в морській воді сприяють відновленню захисної функції слизової оболонки. Зараз в аптеках продаються різні препарати на основі морської води, призначені для зрошення та промивання носа, порожнини рота і горла. Але не менш дієвим буде і розчин морської солі (1 чайна ложка на 4 склянки теплої кип’яченої води) або розчин куховарської солі з додаванням декількох крапель йоду. Вітамінізація - причому як вітамінними продуктами, так і вітамінними комплексами, розрахованими для дітей певного віку. Прийом противірусних препаратів. В якості профілактики або ж при найперших ознаках застуди малюку можна давати Амізон дитячий, для дітей з 6-ти років.